Nieleczona cukrzyca ciążowa – jak wpływa na zdrowie matki i rozwijającego się dziecka?

201 views 5:20 am 0 Comments 2 marca, 2022
Nieleczona cukrzyca ciążowa - jak wpływa na zdrowie matki i rozwijającego się dziecka?

Cukrzyca pojawia się w trakcie ciąży dość często. Niezdiagnozowana lub nieleczona cukrzyca ciążowa odpowiada zestaw powikłań, które są niebezpieczne dla rozwijającego się płodu. Jej skutkiem mogą być tymczasowe problemy adaptacyjne u noworodka, poważne wady, a nawet jego śmierć. Dlatego ginekolodzy tak bardzo zwracają uwagę na wyniki glukozy na czczo oraz tzw. krzywej cukrzycowej.

Czemu cukrzyca pojawia się akurat w trakcie ciąży?

Tylko u niewielkiej części kobiet cukrzyca diagnozowana jest jeszcze przed ciążą. Wynika to nie tylko z faktu, że sporo pań zaniedbuje profilaktyczne badania krwi, a kobieta w stanie błogosławionym jest pod szczególną opieką lekarską i wykonuje szereg badań diagnostycznych. Okres ciąży jest stanem, w którym ludzki organizm zachowuje się nieco inaczej, niż zazwyczaj. Nawet w prawidłowej ciąży obserwuje się tendencję do „oszczędzania” glukozy. To z kolei jest przyczyną zmniejszania się wrażliwości receptorów na insulinę, ponieważ jej wydzielanie bywa bardzo niskie. Zdarza się, że kończy się to pojawieniem się okresów hiperglikemii, czyli cukrzycy.

Nieleczona cukrzyca ciążowa – wpływ na płód

Dziecko, które rozwija się w organizmie kobiety chorej na cukrzycę, jest zagrożony licznymi nieprawidłowościami, które niekorzystnie wpływają na jego rozwój i go zaburzają.

Przede wszystkim, u płodu mogą wystąpić wady wrodzone. Ryzyko to jest większe u pań, które zmagały się z cukrzycą już przed zajściem w ciążę. Jedną z bardziej znanych, ale rzadko występujących wad jest zespół zanikowy okolicy krzyżowej. Częściej stwierdza się nieprawidłowości w obrębie ośrodkowego układu nerwowego (wodogłowie, małogłowie, przepuklinę oponowo-rdzeniową, bezmózgowie). Źle może ukształtować się układ sercowo-naczyniowy (np. przełożenie dużych naczyń), pokarmowy i (np. zarośnięcie dwunastnicy) i moczowy (m.in. podwójny moczowód).

W przypadku nieleczonej cukrzycy ciążowej może dojść do zaburzeń wzrastania płodu, które polegają na jego zahamowaniu lub makrosomii. Przy pierwszym rodzaju nieprawidłowości dziecko rodzi się ze zbyt niską masą urodzeniową, co może być źródłem powikłań okołoporodowych. Przy makrosomii noworodek ma zbyt dużą wagą i pojawiają się dysproporcje w budowie ciała. Znacznie to utrudnia poród naturalny, a później przejawia się m.in. problemami z oddychaniem, zaburzeniami kardiologicznymi i neurologicznymi.

Dziecko, które odczuwa skutki nieleczonej cukrzycy, może cierpieć również z powodu innych zmian, np. hipoglikemią, niedoborem żelaza. W skrajnych sytuacjach może mieć miejsce wewnątrzmaciczna śmierć płodu. Dlatego tak ważne jest dbanie o prawidłowy poziom cukru we krwi przyszłej matki. Istotne jest także, aby kobieta starała się zdrowo odżywiać i prowadzić prozdrowotny styl życia.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *