Ochrona słuchu pracowników w nowoczesnej firmie

175 views 1:20 pm 0 Comments 20 września, 2022
ochrona słuchu

Każdy pracodawca w określonych warunkach jest zobowiązany do ochrony uszu swoich pracowników. Można to zrobić na kilka różnych sposobów. W niektórych przypadkach potrzebne jest nawet połączenie kilku środków ostrożności, aby zapewnić bezpieczne warunki do pracy wszystkim pracownikom.

Obligatoryjna ochrona słuchu pracowników

Należy pamiętać, że skuteczna ochrona słuchu jest obowiązkiem pracodawcy, jeśli hałas w zakładzie pracy wynosi przynajmniej 80 decybeli. W tym przypadku zakład nie ma możliwości zakazania używania środków ochrony pracownikom. Jeżeli jednak hałas wynosi nie mniej niż 85 decybeli, ochrona słuchu musi być zapewniona obligatoryjnie.

Różny poziom natężenia hałasu

W przypadku hałasu o stosunkowo niewielkim natężeniu można zastosować środki nie wymagające ponoszenia dużych kosztów. Ochrona słuchu jest realizowana wtedy najczęściej poprzez wkładki przeciwhałasowe. Są małe i można je używać bardzo łatwo. Wkładki muszą być w odpowiedni sposób włożone do ucha, a wszystkie dokładne informacje zawiera dołączona instrukcja obsługi. Warto podkreślić, że wkładki przeciwhałasowe muszą być przechowywane w warunkach gwarantujących czystość, a także wyjmowanie i wkładanie do ucha zawsze za pomocą czystych i suchych rąk.

Skuteczna ochrona za pomocą nauszników

Jeżeli warunki w pracy powodują, że potrzebna jest ochrona słuchu na wyższym poziomie, warto zastosować nauszniki przeciwhałasowe. Zapewniają one zdecydowanie lepsze zabezpieczenie niż wkładki, choć są jednocześnie droższe. Warto dodać, że w sklepach można znaleźć produkty w bardzo różnych cenach, ale nie warto decydować się na zakup najtańszych środków. Należy zwracać uwagę na oferty znanych firm, które od dłuższego czasu uzyskują pozytywne opinie wśród dotychczasowych klientów. Można to sprawdzić na wielu stronach w Internecie, które zbierają komentarze na temat firm oraz ich produktów. My polecamy firmę geers.pl.

Zapewnienie bezpieczeństwa w firmie

Zmniejszenie poziomu hałasu docierających do uszu to nie jedyna funkcja nauszników przeciwhałasowych. Zabezpieczają one również przed przedostaniem się do uszu zanieczyszczeń lub innych niekorzystnych czynników, które występują w zakładzie pracy. Czasami może być również konieczne stosowanie kilku środków, przez to ochrona słuchu będzie realizowana na najwyższym z możliwych poziomów.

Akcesoria zabezpieczające uszy pracowników muszą być stosowane w każdym zakładzie pracy, którego działalność może powodować niekorzystny wpływ na zdrowie ludzi. W miarę możliwości należy ograniczać hałas, wykorzystując inne sposoby. Ochrona słuchu uzyskiwana za pomocą wkładek lub nauszników przeciwhałasowych jest metodą najprostszą, a także jedną z najtańszych. Dlatego korzysta z niej wielu przedsiębiorców w Polsce i na świecie.

Źródła artykułu:

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *