Wraz ze wzrostem świadomości ekologicznej wegetarianizm zaczął się cieszyć coraz większą popularnością. Jednak dieta ta ma wielu zwolenników nie tylko z pobudek ekologicznych, ale i ze względów ideologicznych i zdrowotnych. Właściwie zbilansowana dieta wegetariańska zapobiega powstawaniu wielu chorób, od otyłości i cukrzycy typu II począwszy na nadciśnieniu tętniczym, czy kamicy nerkowej i żółciowej kończąc.
Jakie są zasady diety wegetariańskiej?
W ogólnym założeniu dieta wegetariańska to dieta bezmięsna, wykluczająca spożywanie mięsa zwierząt, ryb i owoców morza dopuszczająca jednak konsumpcję tzw. produktów odzwierzęcych, np. mleka i przetworów mlecznych, jaj czy miodu. Oczywiście wegetarianizm występuje w kilku odmianach, najbardziej popularne to:
– weganizm – wykluczający spożywanie mięsa, ryb, owoców morza oraz wszelkich produktów odzwierzęcych;
– laktowegetarianizm – w którym oprócz produktów dozwolonych w diecie wegańskiej można spożywać mleko i jego przetwory;
– laktoowowegetarianizm – jest to dieta laktowegetariańska poszerzona o możliwość spożywania także jajek.
Często można się spotkać także z określeniem dieta semiwegetariańska, która oznacza dietę opartą głównie o produkty pochodzenia roślinnego, ale dopuszczającą mięso, ryby, owoce morza i produkty odzwierzęce, o ile są one spożywane okazjonalnie.
Jakie niedobory może spowodować dieta wegetariańska?
Niestety, źle zbilansowana dieta wegetariańska może przyczynić się między innymi do powstania niedoborów witamin, składników mineralnych i oczywiście białka. Dlatego pamiętać należy o włączeniu do diety nasion warzyw strączkowych, produktów sojowych, kasz i warzyw zielonych, które zaspokoją zapotrzebowanie organizmu na białko i żelazo. Głównym argumentem przeciwników diety wegetariańskiej jest to, że prowadzi ona do niedoborów witaminy B12, która występuje praktycznie tylko w mięsie. Jednak obecnie w aptekach istnieje szeroki wachlarz suplementów i leków zawierający witaminę B12 i przy systematycznej suplementacji dieta wegetariańska będzie dietą pełnowartościową.